„Henckel von Donnersmarckowie i odkrycie na granicy zapomnienia – jakie tajemnice skrywa Cmentarz Leśny w Świerklańcu ? To tytuł prelekcji Pana Roberta Piontka, która odbędzie się 25 maja 2025r. o godz. 17:15 w Pałacu hrabiów Henckel von Donnersmarck w Nakle Ślaskim, ul. Parkowa 1
Informujemy, że 16 maja 2025 r. o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie klubu turystyki rowerowej Jutrzenka w siedzibie PTTK przy ul. Górniczej 7 w Tarnowskich Górach.
Wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowskie Góry zapraszamy już 10 maja 2025 na rowerowy rajd szlakiem Donnersmarcków. Zbiórka o godz. 10:00 przy budynku Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach. Trasa: Tarnowskie Góry – Orzech – Świerklaniec – Kozłowa Góra – Radzionków – Tarnowskie Góry. Całość trasy liczy ok. 30 km.
W imieniu Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego zapraszamy na coroczne Spotkanie Przewodników Turystycznych i Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II, które w tym roku odbędzie się 01.06.2025 r.
Nasz Klub Przewodników PTTK organizuje wyjazd z Tarnowskich Gór. W programie przejazdu: – wejście na Groń Jana Pawła II (Leskowiec) – udział we Mszy Świętej o godz. 12:00 – po uroczystościach przejazd do Oświęcimia i zwiedzanie Centrum Kultury i historii Romów oraz spacer po mieście* – posiłek w restauracji Art Deco
Na godzinę 16:00 i 16:45 przewidziane jest zwiedzanie w dwóch grupach Centrum Kultury i historii Romów. Po zwiedzaniu czas na posiłek. Wyjazd z Oświęcimia o godzinie 18:30. Przyjazd do Tarnowskich Gór około godz. 19:45 * W przypadku II tury wyborów program może być zmieniony, aby umożliwić uczestnikom możliwość zagłosowania.
Uczestnictwo w tej imprezie dedykowane jest w pierwszej kolejności przewodnikom turystycznym.
Koszt: 90 zł (przy udziale 40 osób) W cenie: przejazd, posiłek, bilet wstępu do Centrum Kultury i historii Romów, składka na kwiaty i znicze.
Zapisy: kol. Maria Merda tel. 608 417 354 e-mail: marysiaprzewodnik@wp.pl
W dniu 26.04.2025 r. przedstawicielka naszego Oddziału oraz Klubu Przewodników kol. Klaudia Pszczoła miała okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych niedawno otwartego Muzeum Motoryzacji w Tarnowskich Górach. W budynku przy ul. Czarnohuckiej 10 można zwiedzać 3 wystawy: Motocykle, Rowery i Rowery z silnikami oraz Samochody. W sumie w muzeum znajduje się ponad 700 eksponatów.
W środę, 23 kwietnia 2025 r., członkowie i sympatycy Klubu Przewodników PTTK przy Oddziale Ziemi Tarnogórskiej odbyli spacer po Parku w Reptach Śląskich. Trasa prowadziła przy terenach Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji (GCR). Uczestnicy mieli okazję zobaczyć działającą tężnie. Spacer stanowił doskonałą okazję do wypoczynku na świeżym powietrzu, a także do wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Był to także świetny moment na integrację członków Klubu Przewodników PTTK i sympatyków.
Klub Krajoznawczy „WAGABUNDA” zaprasza wszystkich miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku do wzięcia udziału w nadchodzącym spacerze krajoznawczym! To doskonała okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu odkrywać ciekawe zakątki naszej okolicy. Szczegóły Wycieczki: Data: 17.05.2025 r. Miejsce i godzina zbiórki: Centrum Przesiadkowe Radzionków Rojca ul. Kurzaja o godz. 10:15 Trasa: Radzionków Rojca – Kocie Górki – Piekary Śląskie Bazylika – Restauracja Dwór Hubertus – Piekary Śląskie Kopiec Wyzwolenia – Śląski Ogród Botaniczny na Księżej Górze. Po zwiedzeniu Ogrodu, dla chętnych, zejście ul. Księżogórską i Zejera do Centrum Radzionkowa, gdzie będzie koniec spaceru. Czas: przewidywany czas spaceru ok. 5 godzin
Koszt: wycieczka jest darmowa. Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty dojazdu oraz wejście do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Członkowie PTTK są ubezpieczeni w ramach składki członkowskiej. Pozostali uczestnicy spaceru ubezpieczają się we własnym zakresie.
Dołącz do nas i spędź niezapomniany dzień na świeżym powietrzu!
W imieniu zaprzyjaźnionej agencji turystycznej „Zgobnik” zapraszamy w maju na trzydniową wycieczkę w rejon Kotliny Kłodzkiej. Wszelkie informacje znajdują się na poniższym plakacie.
W miesiącu kwietniu rozpoczynamy remont dachu na naszej zabytkowej siedzibie. Chcemy też zadbać o bezpieczeństwo ludzi i mienia, dlatego usuniemy dwie lipy sprzed budynku. A właściwie to, co z nich zostało. W ich miejsce posadzimy nowe.
W miesiącu styczniu Rada Miejska Miasta Tarnowskie Góry przyznała nam prawie 300 000 zł z miejskiego budżetu na remont bardzo zniszczonego dachu na naszej siedzibie. Prace chcemy rozpocząć w kwietniu. Ale żeby mogły ruszyć, musimy uporządkować plac przed budynkiem.
Od blisko 10 lat monitorujemy stan lip przed naszą siedzibą. Niestety, stale się pogarsza. Obecnie, pomimo znacznej redukcji ich wysokości i korony, zagrażają otoczeniu (budynek, chodnik, ulica), a co za tym idzie: ludziom.
Już w 2019 r. rzeczoznawcy, wskazując na konieczność mocnego przycięcia, pisali w ekspertyzie: „gdy drzewa te przestaną wykazywać objawy funkcji życiowych, należy je ściąć”. A w zeszłym roku w ich opinii czytamy już: „Obie lipy stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Zalecamy usunięcie”. Wcześniej na nasze zlecenie przeprowadzili kolejne gruntowne badania obu drzew. Badanie tomografem sonicznym pokazało, że we wnętrzu obu pni jest zaledwie 12-14 proc. drewna, co pogarsza wytrzymałość obu drzew na złamanie i stwarza duże ryzyko upadku. O wysokim ryzyku przewrócenia się lip wspomina ocena stabilności obu drzew w gruncie już w 2019 r..
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w ostatnich dniach lutego 2025 r. zgodził się na wycięcie obu lip.
Ornitolog w marcu ocenił, że na obu lipach nie żyje ptactwo.
Zgodnie z sugestią dendrologów obie lipy wytniemy tak, by zostały pniaki o wysokości ok. 1 m. Wnętrze jest już puste, więc pnie będą doskonałą osłoną do posadzonych w środku nowych lip. Chcemy, by były to drzewa o najwyższych kryteriach jakościowych (dobrze wykształcone korzenie, naturalne korony). By dobrze się przyjęły, będą miały obwód do 14 cm na wysokości 1 m.
Po zakończeniu wszystkich prac chcemy też przed Dworkiem Goethego wysiać trawnik i urządzić klomby. Nowe drzewa i rośliny posadzimy na wiosnę 2026 r., już po zakończeniu remontu dachu.
Dworek Goethego będzie prawdziwą perłą na tarnogórskiej starówce.